2015 workshop program

Sino-US Collaborative Research on the Rise of Modern Biological Diversity In the Phanerozoic

 

Saturday April 4 – Monday April 6, 2015

Field Museum of Natural History, Chicago, USA

 

Sponsored by National Science Foundation (US)

With collateral support from National Natural Science Foundation (China)

 

Workshop Venue Information: Montgomery Ward Hall (Platform Presentations); Lecture Hall 2 (Posters); West Entrance Lobby: Registration and Coffee Breaks

 

SATURDAY, APRIL 4, 2015

 

8:00-8:45: Registration (name tags, document check, FMNH forms) with continental breakfast

 

8:45AM.  Peter Makovicky (FMNH) Welcome remarks and logistics information &

Zhe-Xi Luo (UChicago) remarks on historical context of the Critical Transition Workshop Series

 

9:00AM. Remark by Dr. Chris Y.-S. Liu (Program Director, Sedimentary Geology and Paleobiology Program, National Science Foundation)

 

9:10AM. Mark Westneat (University of Chicago): FuturePhy: The future of comparative biology in a phylogenetic age

 

SESSION I - TIMING AND RISE OF MODERN BIODIVERSITY AND ECOSYSTEMS

 

Chair: Dr. Peter J. Makovicky

 

Sub-theme 1: Key Mesozoic Lagerstätten of China:

 

1) 9:15AM. Su-Chin Chang (Univ. of Hong Kong) “High-precision Ar/Ar ages for the Daohugou, Yanliao and Jehol Biotas”

2) 9:30AM. Corwin Sullivan (IVPP) “The Mid-Late Jurassic Daohugou Biota of northeast China and the rise of modern tetrapod diversity”

3) 10:00AM. Da-Yong Jiang (Peking University) “Triassic marine reptile faunas in south China: Their biodiversity, geological age, sequence and significance to the biotic recovery after the P/T mass extinction”

4) 10:15AM: Zhe-Xi Luo (UChicago) “Turnover In Mammalian Evolution During the Jurassic and Early Cretaceous”

5) 10:30AM. Yong-Dong Wang (NIGPAS) “Floral and ecological changes across the Triassic –Jurassic transition in the Sichuan Basin, SW China”

6) 10:45AM. Shuzhong Shen (NIGPAS) “The terrestrial end-Permian mass extinction in South China”

 

Panelists: Baoyu Jiang, Olivier Rieppel, Cheng-Fu Zhou

 

Sub-theme 2: Assembly of ecosystems from the past to the present:

 

1)      11:00AM. K. Angielczyk (FMNH) “Using Trophic Network Models to Address Questions in Paleontology and Paleoecology?”

2)      11:15AM. J. Mitchell (UChicago) “The timing and rate of the ecological diversification of birds”

3)      11:30AM. D. Grossnickle (UChicago) "Disparity patterns in therian mammals across the K-Pg boundary."

4)      11:45AM. Conrad Labandeira (NMNH-SI) - "The Surprisingly Modern Aspect of Insect Herbivory, Pollination and Mimicry during the Mid-Mesozoic of Northeastern China”

 

Panelists: P. Herendeen, Cheng Quan

 

Noon - 1:30PM: set up posters in Lecture Hall II & box lunch

 

SESSION II - THE RISE OF MODERN DIVERSITY:

COMBINING PALEONTOLOGICAL AND MOLECULAR PERSPECTIVES

 

Chair: Dr. Tao Deng

 

Sub-theme 1: Bird Origins and Diversification:

 

1)      1:30PM. Xu Xing (IVPP) – “Revisiting coelurosaurian phylogeny: consensus, problems and perspectives”

2)      2:00PM. Paul Sereno (UChicago) "On Characters and Constraints in the Evolution of Vertebrate Flight"

3)      2:15PM. P. Makovicky (FMNH) “Macroevolutionary patterns in the origin of birds”

4)      2:30PM. Sushma Reddy (Loyola University Chicago) "Looking back in time: the molecular perspective on the tempo of avian diversification"

5)   2:45PM. Julia Clarke (UT Austin) – “Phylogenetic and functional constraints on the bony and feathered wing.”

 

Panelists: Jingmai O’Connor, N. Adam Smith, Corwin Sullivan, Quanguo Li, Matthew Shawkey

 

Sub-theme 2: Combining fossils and molecules to understand ancient radiations:

 

1)      3:15PM Chen Jianye (AMNH) & Keqin Gao (Peking University): “Fossil record and molecular phylogeny: origins of modern salamander clades”.

2)      3:30PM. Chris Brochu (University of Iowa): Resolving conflicts in crocodylian phylogeny from morphological and molecular data

3)      3:45PM. Dan Ksepka (Bruce Museum) "The Fossil Calibration Database: A New Resource for Divergence Dating"

4)      4:00PM. Zhikun Gai (IVPP) “Combining molecular and fossil perspectives on rise of jawed vertebrates”

 

Panelists: M. Coates, Bob Martin, Rick Ree, N. Adam Smith, Sterling Nesbitt

 

4:30-6:30PM Poster session & social hour (see list of poster titles below)

 

6:30-8:00PM dinner, Founders room at FMNH.

 

 

SUNDAY, APRIL 5, 2015

 

8:00-9:00 Registration (name tags, document check, FMNH forms) with continental breakfast

 

SESSION III: SEDIMENTOLOGY, TAPHONOMY AND THE STUDY OF

FOSSILIZED SOFT TISSUES IN MAJOR LAGERSTÄTTEN

 

Chair: Dr. Susan M. Kidwell

 

1)      9:00AM. Derek Briggs (Yale): “Ordovician Lagerstätten”

2)      9:15AM. Baoyu Jiang (Nanjing University): “Extraordinary preservation of the musculoskeletal apparatus in the Early Cretaceous bird Confuciusornis

3)      9:30AM. Jingmai O'Connor (IVPP) – “The unusual soft tissue preservation of mature ovarian follicles in birds from the Early Cretaceous Jehol Lagerstätten”

4)      Matthew Shawkey (Univ. of Akron): "Color reconstruction of fossil organisms: prospects and challenges."

5)      9:45AM. Quanquo Li (China Geoscience University): " The melanosomes in the vertebrate fossils from the Jehol Biota"

6)      10:00AM. Elena Shroeter/ Mary Schweitzer (North Carolina State University): “Exploring soft tissue preservation: What is preserved and how can we test?”

7)      10:15AM. Pat Herendeen (Chicago Botanic Garden)/Gongle SHI (NIGPAS) – “Whole-plant reconstruction of an Early Cretaceous Cuppressaceae”

8)      10:30AM. Zhongjun Yin (NIGPAS)- "Exploring animal evolutionary history before Cambrian Explosion-perspective from Ediacaran Weng'an biota."

 

PANELISTS: David Jablonski, Baoyu Jiang, Sue Kidwell, Yanhong Pan, Carmen Soriano-Hoyuelos,

 

Noon - 1PM: Lunch, poster viewing

 

SESSION IV. CLIMATIC AND BIOTIC EVOLUTION IN THE NEOGENE

 

Chair: Dr. Patrick Herendeen

 

1)      1:00PM. Xiaoming Wang (NHM-LA) - “Grand challenges in the Critical Transitions:  the Neogene perspective.”

2)      1:15PM. Susumu Tomiya (FMNH) - "Body size evolution in lagomorphs: the role of competition in macroevolution revisited".

3)      1:30PM. Tao Deng (IVPP) “Replacement ofthe Pliocene mammals from Tibetan Plateau in the Quaternary fauna of northern China”

4)      1:45PM. Sukuan Hou (IVPP) “Giraffidae from the Linxia Basin, Gansu Province, China”

5)      2:00PM. Wei Dong (IVPP) “The biochronological framework of Homo erectus from the Early to Middle Pleistocene in China”

 

Panelists: Pat Herendeen, Xiaoming Wang, Bob Martin, Rick Ree, Yaowu Xing, Cheng Quan

 

3:00-4:30PM Open Discussion: “High-lights of Current Work and Future Research Directions”

 

4:30-4:10 Concluding remarks, wrap-up

 

4:15-5:30 Poster session II

 

6:00 - 8:00 Dinner at nearby restaurant (Flo & Santos)

 

MONDAY APRIL 6, 2015

 

TOUR OF ADVANCE PHOTON SOURCE AT ARGONNE NATIONAL LABORATORY

 

8:00 Bus pick-up from Essex Hotel, drive to Argonne National Labs

9:00 Registration at gatehouse

 

Seminars

 

9:15AM. Linda Young (APS). Introduction to APS.

9:30AM. John Almer (APS). 1-ID. Diffraction tomography.

9:45AM.  Pat Herendeen (Chicago Botanic Garden). Virtual histology of fossil flowers.

10:00AM. Stephan Vogt (APS). 2ID. Nanofluorescence.

10:15AM.  Lydia Finney (APS). 8BM. Microfluorescence/Large field of view elemental mapping.

10:30AM. Mark Rivers (APS). 13BM. Microtomography.

10:45AM. Vincent de Andrade (APS). 32ID (TXM). Nanoimaging.

11:00AM. Carmen Soriano (APS). 2BM. Microtomography.

11:15AM. Peter Makovicky (FMNH). What can we learn about dinosaur biology using high energy X-radiation?

11:30AM. Scott Lidgard (FMNH). Tully monster project at APS.

 

Guided Tour and Discussion APS Staff

 

11:45AM – 1:00PM APS facility and Beamline 2 experiment area.

 

1PM-2PM: Lunch at APS Guest House.

 

2PM – Bus returned to Essex Inn.

 

--- Conclusion of the Workshop ---

 

 

NSF WORKSHOP POSTERS

 

Field Museum of Natural History

 

April 4-5, 2015

 

Posters will hang in Lecture Hall 2 for the duration of the workshop. We will provide adhesive strips for you to hang posters.

 

Sterling Nesbitt (Virginia Tech) “Archosaurs from the Triassic of China help root the archosaur tree”.

 

Yanhong Pan (NIGPAS) “Biostratinomic analysis of Lycoptera beds from the Early Cretaceous Yixian Formation, western Liaoning, China”

 

Cheng Ji (NIGPAS) “Phylogeny of the Ichthyopterygia”

 

Rudyard Sadleir (St Xavier University) “Comparative mass estimate methods of 3D digital models of ornithischian skeletons and gastroliths”

 

N. Adam Smith (FMNH) “The positive effects of combining neontological and paleontological data on estimates of body mass evolution: an example using the Pan-Alcidae (Aves, Charadriiformes)”

 

Chang-Fu Zhou (Shenyang Normal Univ.) "Turtle assemblage of the Jehol Biota in Northeast China"

 

Yaowu Xing (FMNH) “A new Cenozoic plant fossil database”

 

Stephanie Baumgart (University of Chicago): “Wing Pneumaticity in Modern Birds Compared to a Cretaceous Pterosaur”

 

David Grossnickle (University of Chicago) "Exploring disparity and dietary patterns of Mesozoic mammals."

 

 

     National Science      Foundation

National Natural Science Foundation of China

    Geobiodiversity     Database